Biogram dr. hab. inż. MARKA SUCHAŃSKIEGO, prof. WIŁ

Dr hab. inż. Marek Suchański, prof. WIŁ, urodził się 24.08.1947r. w Żninie. W 1970 r. ukończył studia na Wydziale Elektroradiotechnicznym (dzisiaj Elektroniki) w Wojskowej Akademii Technicznej, uzyskując tytuł magistra inżyniera telekomunikacji.
W latach 1978 i 2013 uzyskał stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego. W 1970 roku, po ukończeniu studiów, został zatrudniony w Wojskowym Instytucie Łączności, gdzie prowadził prace badawcze z obszaru radiokomunikacji, w szczególności z zakresu propagacji fal elektromagnetycznych, w tym w jonosferze. W tym czasie uczestniczył w realizacji i kierował wieloma programami naukowymi zakończonymi w większości wdrożeniem do produkcji i eksploatacji, jak np. Automatyczna Aparatownia Kontroli Częstotliwości, jonosonda KOS itp. W latach 1991–2009 kierował Wojskowym Instytutem Łączności,koordynując realizację wielu dużych programów badawczych z zakresu telekomunikacji, których efektem było m.in. wdrożenie do eksploatacji polowego cyfrowego systemu łączności, grupowych urządzeń utajniających czy komputerów o obniżonym poziomie emisji (tzw. Tempestów). Obecnie zajmując stanowisko profesora WIŁ kontynuuje działalność naukową w zakresie radiokomunikacji, w szczególności w zakresie dynamicznego zarządzania widmem dla radia kognitywnego oraz militarnych zastosowań technologii 5G.
Dr hab. inż. Marek Suchański jest członkiem Polskiego Komitetu Narodowego URSI (Przewodniczącym Komisji C) i Sekcji Kompatybilności Elektromagnetycznej KEiT PAN. W latach 2014-2015 był przedstawicielem Polski w grupie zadaniowej NATO IST-104/RTG-050 „Cognitive Radio in NATO”, a w latach 2017-2020 - przedstawicielem w grupie zadaniowej NATO IST–146/RTG-069 „Electromagnetic Environmental Situational Awareness”. W 1998 r. podjął się organizacji konferencji naukowej o tematyce dotyczącej militarnych systemów łączności i informatyki, która obecnie pod nazwą International Conference on Military Communications and Information Systems (IC MCIS) ma status wydarzenia międzynarodowego, organizowanego przez różne państwa europejskie. Jest autorem 2 monografii i około 80 artykułów publikowanych w czasopismach i na konferencjach krajowych i zagranicznych.